Oddział Leczenia Zaburzeń Nerwicowych
Oddział Leczenia Zaburzeń Nerwicowych rozpoczął swoją działalność na początku lutego 2008r a oficjalne otwarcie nastąpiło 4 marca 2008r
W ramach pobytu oferujemy wszechstronne i kompleksowe leczenie zgodnie z najnowszą wiedzą medyczną. Nowoczesne leczenie zaburzeń nerwicowych wymaga zarówno stosowania farmakoterapii jak i różnych form oddziaływań psychoterapeutycznych. Celem jest uzyskanie nie tylko remisji objawów, ale przede wszystkim zrozumienie ich psychologicznych przyczyn oraz zmiana utrwalonych wzorców emocjonalnych podtrzymujących występowanie dolegliwości.
Oferujemy leczenie dla osób cierpiących na:
F40-F48 Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną
F50-F59 Zespoły behawioralne związane z zaburzeniami fizjologicznymi i czynnikami fizycznymi
F 60-F69 Zaburzenia osobowości i zachowania dorosłych.
W ramach pobytu pacjenci mają zapewniony bezpłatny pobyt, wyżywienie oraz program psychoterapeutyczny.
Leczenie w Oddziale Leczenia Zaburzeń Nerwicowych odbywa się w ramach kontraktu z NFZ, na podstawie wystawionego skierowania przez lekarza psychiatrę. Obejmuje opieką pacjentów którzy ukończyli 18 rok życia, z całej Polski, przyjmujemy pacjentów zarówno funkcjonariuszy mundurowych jak i pacjentów cywilnych. Pacjenci przyjmowani są według kolejki oczekujących, zgodnie z ustawowym obowiązkiem prowadzenia list pacjentów oczekujących na świadczenia medyczne (Dz. U. z 2008 roku Nr. 164, poz. 1027 z późniejszymi zmianami) Powiadomienie o wyznaczonym terminie przyjazdu odbywa się telefonicznie/listownie z minimum 2 -tygodniowym wyprzedzeniem. Zmiana wyznaczonego terminu możliwa jest tylko na pisemny wniosek z uzasadnieniem medycznym (wypis ze szpitala, pobyt w szpitalu/senatorium, zaświadczenie lekarskie itp.)
Przeciwwskazania do pobytu w oddziale:
głębokie zaburzenia osobowości (z zachowaniami agresywnymi, autoagresywnymi, dekompensacją psychotyczną);
nadużywanie substancji psychoaktywnych lub czynne uzależnienie;
aktualne myśli samobójcze;
stan po próbie samobójczej dokonanej w ciągu ostatnich 6 miesięcy;
ciężka nieustabilizowana choroba somatyczna,
OLZN położony jest w lesie, nad pięknym jeziorem Kańsk. Pacjenci mają możliwość bezpośredniego kontaktu przyrodą, co sprzyja pozytywnym efektom terapii.
Personel kierujący oddziałem:
👩 Koordynator Oddziału – Dąbrówka Spertusiak-Rogoza: lekarz specjalista psychiatrii.
👩 Pielęgniarka Oddziałowa – Iwona Lisowska: specjalistka pielęgniarstwa psychiatrycznego
W swojej pracy łączą doświadczenie z zakresu psychiatrii wraz z umiejętnościami terapeutycznymi co przekłada się na wielowymiarowe, kompleksowe oraz zintegrowane podejście do pacjenta.
W sprawie przyjęć terminu pobytu, skierowań/e-skierowań prosimy dzwonić pod numer 94 36 712 22 prosimy kontaktować się z rejestratorką medyczną.
olzn@szpitalkansk.pl
Pozostały personel zespołu terapeutycznego:
To liczni, wysoko wyspecjalizowani pracownicy którzy reprezentują się szerokim wachlarzem ukończonych szkół oraz metod pracy z pacjentami:
lekarze psychiatrzy
psycholodzy, psycholodzy kliniczni
psychoterapeuta
zespół pielęgniarki
terapeuci zajęciowi
personel pomocniczy
Oddziaływania terapeutyczne w oddziale obejmują:
specjalistyczną opiekę lekarską i pielęgniarską
psychoterapię indywidualną i grupową
pomoc psychologiczną
społeczność oddziałową
psychoedukacje
terapię zajęciową
muzykorelaksację
gimnastykę poranną
leczenie farmakologiczne stosowane jest w tylko sytuacjach koniecznych jako metoda wspierająca.
jako dodatkowe uzupełniające metody oddziaływań stosujemy elementy:
terapia tańcem
zajęcia jogi
fototerapię
terapii z wykorzystaniem Wirtualnej Rzeczywistości: VRTierOne oraz mobilne gogle relaksacyjne VR tierOne GO- Wirtualna Rzeczywistość - Terapia VR TierOne, która została oparta o elementy psychoterapii ericsonowskiej, co oznacza orientację na zasoby i siłę tkwiącą w pacjencie. Jest to metaforyczna opowieść terapeutyczna, wirtualne otoczenie, muzyka i inne bodźce akustyczne jak również odpowiednio dobrane zadania które pacjent wykonuje według poleceń wirtualnego terapeuty.
Terapia odbywa się w nowo wybudowanym budynku , gdzie znajdują się gabinety oraz przestronna 100 metrowa sala terapii, z której pacjenci w godzinach popołudniowych korzystają w celach odpoczynku, do filmoterapii, gry w piłkarzyki, w ping-ponga, gry planszowe itp..
Do użytkowania od września 2023r. została oddana „kawiarenka’ dawna „stajnia” odrestaurowana z zachowaniem historycznego wyglądu i formy obiektu, przywrócono obiektowi wartości estetyczne i funkcjonalne z wykorzystaniem obiektu do nowych funkcji i potrzeb. Kawiarnia ma posłużyć naszym pacjentom na spędzaniu w niej miłych chwil przy słuchaniu muzyki, oglądaniu telewizji, na miłych rozmowach, a wszystko to przy ciepłej, pysznej kawuni.
Zakwaterowanie pacjentów odbywa się w niedawno odświeżonych pokojach 2-wu, 3-trzy oraz 4-ro osobowych, nie prowadzimy rezerwacji pokoi.