Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

Dziś, jak co roku 23 Lutego w Oddziale Leczenia Zaburzeń Nerwicowych obchodzimy

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

Depresja to poważna choroba, która wg definicji Światowej Organizacji Zdrowia, objawia się smutkiem, utratą zainteresowań i przyjemności, poczuciem winy, niską samooceną, zaburzeniami snu i apetytu, uczuciem zmęczenia i osłabieniem koncentracji.

Określenie „Mam depresję” bardzo zmieniło swoje znaczenie na przestrzeni lat. Kiedyś oznaczało chwilowego „doła”. Dziś – poważną chorobę, która nieleczona uniemożliwia normalne życie.

Depresja jest chorobą dotykającą wielu osób – samych chorych na świecie jest ponad 350 milionów, a 1 na 20 z nich doznaje epizodu depresyjnego co roku. Warto podkreślić, że schorzenie to wpływa także na życie ich bliskich, a negatywne skutki zdrowotne, społeczne i zawodowe dotyczą zarówno pacjentów, jak i ich rodzin.

Strach przed wizytą u psychiatry.

Wizyta u psychiatry wciąż wywołuje wśród Nas strach przed stygmatyzacją. Niestety, wiele osób uważa zgłoszenie się do psychiatry za coś wstydliwego, a współczesne społeczeństwo wciąż stygmatyzuje pacjentów psychiatrycznych.

foto22

Depresja jest chorobą o wielu twarzach i może przebiegać w nieprzewidywalny sposób. Dotyczy zarówno młodych, jak i starszych osób, może mieć charakter nawracający lub przebiegać pod postacią pojedynczego epizodu.

Depresja może kryć się pod szerokim wachlarzem objawów – najczęstszymi są smutek, zmęczenie, utrata zainteresowań, wycofanie społeczne, osłabienie koncentracji i uwagi, pesymizm i niska samoocena. Choroba może zaburzać też rytmy biologiczne poprzez wpływ na sen, łaknienie czy libido. Kolejną maską depresji są zaburzenia somatyczne manifestujące się jako dolegliwości z różnych części ciała, które nie reagują na standardowe leczenie. Nie należy ignorować takich objawów u siebie ani u bliskich! Objawem depresji nie musi być tylko smutek, bywa, że może występować pod postacią agresji, drażliwość.

Depresja jest chorobą, którą należy leczyć. Nie jest chwilowym zaburzeniem samopoczucia i może nie ustąpić samoistnie. W zaawansowanych stadiach prowadzi do izolacji społecznej, wycofania się z relacji z bliskim, porzucenia aktywności zawodowej. Może być też chorobą śmiertelną, prowadzącą do myśli i tendencji samobójczych.

Nie należy bać się szukać pomocy wśród bliskich i specjalistów. Zdarza się również, że rodzina jest pierwszą deską ratunku dla osoby, która doznaje objawów choroby.

Najważniejszym krokiem we wspieraniu osób z depresją jest zrozumienie istoty choroby i emocji, które odczuwa chory. Warto otwarcie rozmawiać o uczuciach i uważnie słuchać tego, co mówi pacjent. Należy starać się być cierpliwym, nieoceniającym i obecnym dla potrzebującego. Rodzina osób chorych na depresję powinna być w procesie leczenia, współpracować z profesjonalistami. W przypadku pogorszenia stanu chorego lub wypowiadania myśli samobójczych należy natychmiast zgłosić się na konsultację psychiatryczną!

 

W oddziale odbyły się zajęcia psychoedukacji o tematyce Depresji, zajęcia prowadziła mgr psychologii klinicznej Marta Giza. Pacjenci również uczestniczyli aktywnie w terapii zajęciowej tworząc plakaty, broszurki o tematyce  związanej z depresją, poszerzając świadomość innych o powadze choroby jaką jest depresja. Plakaty i broszurki zostały rozwieszone również w innych oddziałach nasze szpitala.

foto11

W strukturach naszego szpitala działa Centrum Zdrowia Psychicznego. W razie potrzeby Twojej lub Twoich bliskich zachęcamy do skorzystania z Naszej pomocy, gdzie pracuje zespół  wysoko wyspecjalizowanych pracowników, lekarzy, psychologów, psychoterapeutów, pielęgniarek, terapeutów zajęciowych, środowiskowych oraz asystentów zdrowienia.

CENTRUM ZDROWIA PSYCHICZNEGO typu B

Świadczy usługi w Oddziale w Drawsku Pomorskim, Świdwinie, Łobzie:

CZP DRAWSKO POMORSKIE ul. Obrońców Westerplatte 11, 78-500 Drawsko Pomorskie

451 167 825– Punkt Zgłoszeniowo-Koordynacyjnym

 CZP ŁOBEZ – ul. Drawska 6, 73-150 Łobez

451 071 102– Punkt Zgłoszeniowo-Koordynacyjny

517 173 194– Zespół Leczenia Środowiskowego

CZP ŚWIDWIN – ul. Drawska 38, 78-300 Świdwin

451 071 100– Punkt Zgłoszeniowo-Koordynacyjny